Novinky

Všeobecně o elektronických knihách

26.06.2014 15:18

(Text je určen zejména těm, co se s problematikou elektronických knih teprve seznamují.)

E-knihy jsou vlastně soubory, obdobné nám známým souborům např. ve Wordu či v jiných programech. Formáty těchto e-knih se používají různé – txt, htm, pdf, pdb, txt, epub, mobi, rtf apod. Čtečky e-knih většinou umějí zobrazit některé z těchto formátů. Čím více, tím lépe.

E-knihy se vyskytují buď jako volné (s vyřešenými autorskými právy – 70 let od smrti všech autorů, nejen spisovatele, ale i ilustrátora, překladatele apod.), nebo se musejí koupit u distributorů e-knih. Volné e-knihy nemají žádnou další ochranu a mohou se volně dávat do čteček, kopírovat apod.

Kupované knihy mívají ochranu před zneužitím a kopírováním – tzv. DRM (digital rights management). Tato ochrana může mít různé stupně, záleží to na distributorovi. Nejmenší, víceméně formální ochrana je tzv. „sociální DRM“ – při zakoupení knihy je požadována registrace nakupujícího, jinak mu není bráněno v nakládání s koupenou e-knihou. Někteří distributoři mají maximální ochranu, takovou, že dokonce knihy od nich lze číst jen na čtečkách k tomu určených. Příkladem je jeden z největších světových distributorů Amazon.

Většina českých distributorů e-knih používá ochranu sociální DRM nebo Adobe DRM. Příkladem českého distributora jsou třeba Palmknihy neboeReading. Ti prodávají e-knihy, ale je na jejich stránkách i mnoho knih volně ke stažení. Knihy volně ke stažení jsou např. i na stránkáchMěstské knihovny v PrazeTyto volné knihy si můžeme i my (jako knihovna) stáhnout, vytvořit databázi těchto knih a dávat je na čtečky.

Vše kolem e-knih je na počátku svého rozvoje a stále nejsou zcela vyřešeny všechny technické a právní otázky. Knižní distributoři se např.půjčování koupených e-knih v knihovnách brání (i když první vlaštovky už se najdou). Pro knihovny je právně schůdnou cestou nepůjčovat jednotlivé e-knihy, ale čtečky. Na čtečkách pak mohou být víceméně bez omezení nahrané ty knihy, které jsou z hlediska autorských práv volné. Čtenáři se tak mohou se čtečkami seznámit a případně se i rozhodnout, zda si je v budoucnu sami pořídí. 

30 fází knižní závislosti

25.05.2014 14:09

aneb životní dráha knihomola

Začíná to tak nevinně… a než byste řekli švec, jste v tom až po uši. Závislost na knihách není nijak škodlivá. Nebo ano?

Knihomolem se člověk nerodí, knihomolem se stává. A jde o vývoj dlouhodobý, celoživotní. Od prvních hrátek s knížkou až po těžkou závislost - pojďte se podívat na životní trajektorii knihomola.

1. Vaší nejoblíbenější dětskou hračkou je knížka: Pravda, není to tak úplně knížka, má jen pár stránek s obrázky zvířat a žádná slova. Ale obracení stránek a vydávání příslušných zvuků vás zcela naplňuje. Plus se na ní dobře procvičují rostoucí zuby.

2. Učíte se číst: Zjišťujete, že knihy nejsou jen obrázky.

3. Čtete první knihu: Jste lapeni.

4. Přečetli jste většinu knih doma: Tato fáze je různě dlouhá v závislosti na velikosti rodinné knihovny.

5. Zjišťujete, že existují knihovny – malé ráje na zemi.

6. Knihovníka vídáte častěji než vlastní rodiče: Pokud nejsou vaši rodiče knihovníci. V tom případě máte opravdu vřelý nonstop vztah :-).

7. Když se vás někdo zeptá, co chcete k svátku/ narozeninám/ vánocům/ vysvědčení vytáhnete svůj knižní „wish list“: Když se vás nikdo nezeptá, wish list mu dáte stejně.

8. Peníze od příbuzných utrácíte za knihy: Peníze za první brigádu taky utrácíte za knihy.

9. Všechny peníze, které máte, utrácíte převážně za knihy: Rodiče začínají uvažovat o intervenci, případně hledají nějakého dobrého odborníka.

10. Nedělá vám problém zrušit rande/party/rodinnou oslavu, pokud jste zrovna v knížce na strašně napínavém místě: Rodiče pořádají první z mnoha intervencí za účelem přesvědčit vás, že se vám knižní závislost vymyká z rukou. Na intervenci nedorazíte, protože musíte dočíst dlouho očekávaného Murakamiho.

11. Pořizujete si první „pořádnou“ knihovničku: Zabírá celou jednu stěnu vašeho pidi bytečku. Na postel nezbylo místo a tak spíte na gauči.

12. Soudíte lidi na základě toho, co ne/čtou: Lidé, kteří nečtou vůbec, jsou pro vás tou největší spodinou.

13. Jste schopni se rozejít s partnerem, protože (dostatečně) nečte:Vlastně si s nikým takovým nezačnete.

14. Hledáte si lépe placenou práci jen proto, abyste měli více peněz na knihy: A možná sem tam něco na jídlo a další "zbytečné" výdaje.

15. Lidé, kteří vám nevrátí půjčenou knihu nebo ji vrátí poškozenou se s okamžitou platností stávají vašimi nepřáteli: Napořád.

16. Hromadění knih na chvíli pozastaví čtečka: Pak ale zjistíte, že některé knihy prostě potřebujete mít na papíře.

17. Na vánoce dostáváte z vašeho oblíbeného knihkupectví pohled s poděkováním, že jen díky vám má jeho majitel na vánoční dárky.

18. Pořizujete si druhou knihovničku.

19. Pořizujete si větší byt.

20. Pořizujete si knihovničku na WC.

21. Nacházíte svou životní lásku: Potkali jste se v knihkupectví, knihovně, na veřejném čtení nebo ve vlaku, kde jste oba vytáhli z kabely stejnou knihu.

22. Sestěhováváte se se svou životní láskou do jednoho bytu: Kombinovaná síla knih vás obou vás donutí hledat opravdu velký byt.

23. Rodí se vám děti: Nejvíce se těšíte, až jim budete každý večer předčítat.

24. Těšíte se, až děti dospějí a odejdou z domu: Máte už totiž připravený podrobný plán na předělání dětských pokojíčku na knihovny.

25. Ve vašem bytě již není pro knihy vidět stěny.

26. I podlahy se začínají ztrácet.

Knižní ráj

Knižní ráj.

27. Pořizujete si antikvariát, abyste měli knihy kde skladovat: A měli výmluvu na jejich další nákup.

28. Bojujete s myšlenkou, že by si u vás někdo mohl knihy koupit a odnést.

29. Pokorně se smiřujete se svou závislostí: Proti otravným zákazníkům, kterým se zachtělo vašich knih nasazujete nesmyslnou otevírací dobu, nerudnost a podivné pachy.

30. Umíráte při knižním závalu: V krátkém okamžiku před smrtí doufáte, že nebe vypadá jako obrovitánská knihovna bez čekacích listů a s neomezenou otevírací dobou ;-)

A jak jste na tom Vy?

 

Zdroj: https://www.studentpoint.cz/

V knihovně před 30 lety

07.05.2014 13:46

V Dolním Bousově existuje knihovna již více než 100 let. O jejím fungování poměrně důkladně referuje kronika knihovny, kterou si můžete sami prostudovat v elektronické formě zde

A teď pro zajímavost, co se dělo v knihovně např. před 30 lety. Na pozvání paní knihovnice zavítal do Dolního Bousova tenkrát velmi oblíbený spisovatel zejména románů pro dívky - pan Stanislav Rudolf. Podrobnou zprávu o jeho návštěvě si můžete přečíst níže. 

Nejčtenější knížky loňského roku?

31.03.2014 14:42

Erotika, severské detektivky a česká historie.

Žebříček nejpůjčovanějších knih v naší knihovně se od pololetí loňského roku nijak zásadně nezměnil. Stále vede spisovatelka E.L. Jamesová se svými odstíny šedi (půjčeno 19 x), v těsném závěsu sledována severskými detektivkami (zejména autora Jo Nesboa) a z našich autorů je nejčtenější spisovatel Vlastimil Vondruška se svými romány z české historie (období posledních přemyslovců a lucemburků) a Simona Monyová s krátkými ženskými romány ze života.

Podrobněji si můžete žebříček půjčovanosti knih prohlédnout níže. 

Rodinná registrace - výhoda pro Vás

13.03.2014 14:41
Na letošní rok připadá 20. výročí Mezinárodního roku rodiny vyhlášeného Organizací spojených národů v roce 1994. Protože podle zprávy OSN domácnost rodičů s dětmi hospodaří pouze s 61 % příjmů na člena rodiny proti domácnosti bez dětí, nabízíme vám jak ušetřit s tzv. Rodinnou registrací do knihovny za zvýhodněný poplatek. 
Ilustrační fotoRodinou se rozumí minimálně 3 osoby, přičemž alespoň jedna z nich je dítě do 18 let, bydlící na společné adrese. Každému členu rodiny se vystaví jeho vlastní průkazka, každý bude mít své čtenářské konto, roční registraci však zaplatí pouze jeden člen rodiny (plátce) a to částku 150,-Kč na rok. Předpokládáme, že díky rodinné registraci se nám "zviditelní" ti čtenáři, kteří vesměs již do knihovny chodí, ale na průkazku maminky, tatínka, bratra... :-)
Záznamy: 71 - 75 ze 185
<< 13 | 14 | 15 | 16 | 17 >>