Novinky

Čtenářské kluby v novém školním roce 2023/2024

18.09.2023 08:45

Nový školní rok se nezadržitelně blíží, nezapomeňte se včas přihlásit do čtenářského klubu na nový školní rok 2023/2024, stačí vyplnit přihlášku přes webový formulář, případně se zastavit osobně v knihovně. Počet dětí ve skupinách je omezen, vyčkejte na potvrzující zprávu od vedoucí čtenářských klubů.

 

Všechny skupiny zahájí svou činnost v týdnu od 25. září 2023.

Co dělají Bousováci pro lepší paměť?

31.03.2023 11:51

Skončilo nám první čtvrtletí roku 2023, před jehož začátkem jsme si se skupinkou zájemců o trénování paměti dali předsevzetí, že pro svou paměť konečně uděláme něco pořádného. Co se nám podařilo? Během pěti setkání jsme se seznámili s metodou, jak si pamatovat kalendář pro aktuální rok, posílili jsme dovednosti v oblasti zapamatování si tváří a jmen, zdokonalili jsme se v technikách, které nám usnadňují zapamatování nejrůznějších seznamů a čísel. Kromě toho jsme se také věnovali zlepšování pozornosti a zjišťovali jsme, které faktory nás při snaze něco si zapamatovat ovlivňují. Našli jsme si i prostor, abychom si zahráli různé deskové hry zaměřené na paměť. Naše setkání se nesla v duchu příjemné, přátelské atmosféry, užili jsme si u toho mnoho legrace. Tím jsme naši paměť také podpořili, neboť je známo, že humor a smích aktivují tu část mozku, která je zodpovědná za dlouhodobou paměť.


Mrzí Vás, že jste se nestihli přihlásit v lednu na kurz? Chcete se své paměti začít věnovat ještě letos? Nikdy není pozdě, ale čím dříve, tím lépe. Četné vědecké studie ukazují, že paměť se začíná postupně, pro nás téměř neznatelně, zhoršovat již po dvacátých pátých narozeninách. Kurz, který jsme v lednu začali, sice v březnu skončil, ale čeká nás jen krátká přestávka a navážeme novým kurzem, ve kterém se seznámíme s technikami, které se nám do úvodního kurzu nevešly, a ověříme si dovednosti v něm získané. Kurz, který bude zahájen ve druhé půlce dubna, bude postaven tak, abyste se jej mohli účastnit bez ohledu na to, zda jste absolvovali první letošní kurz v knihovně v Dolním Bousově.


V týdnu od 13. března 2023 jsme si rovněž připomněli Národní týden trénování paměti, který každoročně vypisuje Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging. V tomto týdnu probíhají osvětové akce o trénování paměti v celé České republice i na Slovensku. My jsme tuto akci oslavili seminářem na téma Efektivní čtení, neboť čtenářské dovednosti jsou velmi důležité pro to, abychom dokázali navýšit procento informací, které jsme schopni si zapamatovat. O tento seminář byl velký zájem, proto, pokud jste jej nestihli, ale chtěli byste se takové akce zúčastnit, můžete se hlásit na přímo v knihovně nebo na e-mailu: knihovnice@dolni-bousov.cz, protože máme v plánu tento seminář v případě dostatečného zájmu na podzim tohoto roku zopakovat.


A jak to tedy bude s dalším kurzem trénování paměti? Znovu nás čeká celkem pět setkání se zaměřením na různé problematické oblasti naší paměti. Opět bude naší snahou co největší možné využití dovedností z kurzu v běžném denním životě. Kurz bude probíhat vždy v pátek jednou za čtrnáct dní od 9 hodin. Zahájen bude 21. dubna 2023. Kurz bude probíhat v podkroví Městské knihovny a je třeba se na něj předem přihlásit přímo v knihovně nebo na e-mailu: knihovnice@dolni-bousov.cz. Termíny dalších setkání jsou: 5. a 19. května a 2. a 16. června 2023. Vstupné je 50 Kč za každé setkání.


Těší se na Vás certifikovaná trenérka paměti III. stupně
Bc. Gabriela Řepová
 

Budoucnost v bublinách - výstava soutěžních komiksů

07.03.2023 09:48

Výstava ve vstupní chodbě a na schodišti do knihovny -  Budoucnost v bublinách - představí nejlepší komiksy na motivy díla Stanisława Lema


Společně s Polským institutem v Praze jsme pro naše čtenáře i náhodné kolemjdoucí připravili výstavu Budoucnost v bublinách, která představí výběr nejlepších komiksů ze soutěže pro české výtvarníky, jejímž tématem bylo dílo významnéhopolského spisovatele a futurologa Stanisława Lema. Panely s oceněnými pracemi i životním příběhem samotného Lema si můžete prohlédnout po celý březen 2023.

 

Stanisław Lem (1921 – 2006) byl významný polský spisovatel a futurolog, autor světoznámých sci-fi románů, v nichž se zabýval tématy kybernetiky, robotiky, kosmonautiky, či atomové energie. Též se věnoval vztahu člověka k vědeckým objevům a technologiím. Své příběhy prokládal i filozofickými úvahami. Lem  je autorem  více  než 60 publikací, které byly přeloženy do 41 jazyků. Vedle nejznámější knihy Solaris jmenujme například tituly Návrat z hvězd, či Nepřemožitelný. Psal také sci-fi bajky a pohádky. Díky své tvorbě se řadí mezi legendy žánru sci-fi, o čemž svědčí i fakt, že je nositelem polských i světových literárních cen.

Výstava s názvem Budoucnost v bublinách prezentuje komiksy, které zaznamenaly úspěch v soutěži vyhlášené Polským institutem v Praze k příležitosti 100. výročí narození Stanisława Lema. Expozice návštěvníky seznámí s vítěznými pracemi českých výtvarníků a také přiblíží život a tvorbu významného polského spisovatele a futurologa. Prostor na panelech dostaly i informace o filmových adaptacích Lemových knih – pozornost je věnována zejména proslulému románu Solaris. Ten režiséři na stříbrné plátno převedli hned několikrát. Stejně jako Stanisław Lem, i toto kultovní dílo oslavilo v roce 2021 kulaté výročí, a to 60 let od vydání.

Čtenářská výzva pokořena

09.02.2023 08:56

Pouhý měsíc stačil Nikole Černé k pokoření čtenářské výzvy. GRATULUJEME!

 

VÝTAH už jede!

11.10.2022 14:16

Od prvního říjnového týdne už jede výtah do prvního patra, tedy do knihovny. Vstup do výtahu je hned vedle schodů.

Zcela bezbariérový přístup do knihovny je možný vstupem do výtahu ze zahrady, která je volně přístupná.

Výtah je v provozu v otvíracích  hodinách knihovny:
Út 12–18
St 15–18
Čt 12–18
Pá  8–14
 

Záznamy: 1 - 5 ze 169
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>