Nejžádanější knihy v 1. pololetí

19.08.2011 14:27

Mezi nejpůjčovanějšími knihami za 1. pololetí roku 2011 kralují 3 díly severského bestselleru S. Larssona - Milénium a najdete tu i detektivku dalšího seveřana L. Keplera - Hypnotizér. Ovšem suverénním vítězem je kniha českého autora M. Viewega - Biomanželka.

1. M. Vieweg - Biomanželka - 13 x
  2. S. Larsson - Muži, kteří nenávidí ženy - 10 x
  3. S. Larsson - Dívka, která kopla do vosího hnízda - 10 x
  4. S. Larsson - Dívka, která si hrála s ohněm - 9 x
  5. L. Kepler - Hypnotizér - 9x
  6. T. Boučková - Boží a jiná muka - 6 x
  7. B. Erskine - Šepoty v písku - 6x
  8. S. Mawer - Skleněný pokoj - 6x
  9. C. R. Zafón - Stín větru - 6x
  10. A. Brezinová - Zapuzená královna - 5x

Nemůžete sehnat povinnou četbu?

19.08.2011 09:44

Nemůžete sehnat povinnou četbu? Stáhněte si ji z webu Městské knihovny v Praze: Mácha on-line, Božena Němcová on-line, Karel Čapek on-line, a další ...

Moderní hledání pokladů – zábava pro celou rodinu

19.07.2011 10:05

Geocaching je dobrodružná hra pro děti i dospělé jakéhokoli věku - hledání ukrytých schránek a „pokladů" pomocí udaných GPS souřadnic. Udané souřadnice vás dovedou na zajímavá místa a díky nim zažijete skvělé výlety do přírody i měst. České stránky o této zábavě najdete na www.geocaching.cz.

Přečtěte si knihu z dolobousovské knihovny a zapojte se do této stále populárnější hry i vy!

O knize

Tajná kniha Šerosvitu

Děj se odehrává v Čechách v naší současnosti. Tajná kniha Šerosvitu je příběhem dvou míšenců, bratra a sestry, kteří od sebe byli v dětství odděleni, on vyrůstal v mnoha zlatobytnostech Šerosvitu, ona v Liberci. Oběma je jim v patách Vymítač ze Šerosvitu, jehož jediným úkolem je udržet oba světy od sebe oddělené.

Legenda ke hře

Před dávnými lety, tak dávno, že si to lidé nepamatují ani skrz báje a mýty, byly spojeny světy lidí a přízraků. Lidé však toužili po stále větší moci a bohatství, a k tomu jim měla posloužit Říše šera. Šerosvit byl donucen se bránit - nemohl ale bojovat přímo, a tak se od světa lidí neodvratně oddělil. Zbyly jen protesty a nářek, jež se změnily v utichající šepot. Ne vše však bylo zapomenuto. Po světě stále putuje pětice starodávných svitků připomínajících okamžik rozdělení Světla a Šera a poslání těch, kdo světy chrání…

Cesta za svitky

Svitky jsou pečlivě ukryté - najít je ovšem může každý, pokud dobře hledá. A pokud má „mapu k pokladu" (GPS souřadnice), je cesta náhle mnohem jasnější. Nyní máte možnost vyrazit za tajemnými svitky - v geocachingových schránkách v ČR jich od počátku dubna přebývá pět. Souřadnice můžete nalézt na fóru webugeocaching.cz. Když svitek najdete, vyměňte jej za jiný předmět a doneste jej do nové schránky a novou polohu zadejte do geocachingové diskuze. Na e-mailknihaserosvitu@gmail.com můžete zasílat své zážitky z hledání svitků a popisy míst ze svého pátrání, která vám připomínala Šerosvit. Nejhezčí příspěvky zveřejníme na stránkách www.serosvit.cz a autor nejlepšího posléze získá Tajnou knihu Šerosvitu s věnováním a podpisy všech autorek

Rytíři v knihovně

22.06.2011 08:50

V pátek 10. června proběhl v Městské knihovně v Dolním Bousově již 2. ročník akce s názvem Pasování na rytíře knih.

Aby se obyčejný čtenář mohl stát rytířem knih, musí se nejprve zúčastnit soutěžního klání v knihovně a splnit postupně, jak už to v pohádkách bývá, tři úkoly.

A takové tři úkoly čekaly v dolnobousovské knihovně i na 34 letošních prvňáčků. Protože byli šikovní a vše úspěšně splnili, byli samotným Králem pohádek pasováni na Rytíře knih. Každý účastník musel nahlas panu králi a ostatním předvést, jak se naučil číst. Odměnou každému byla tzv. kniha pro prvňáčky – tedy kniha, která byla za tímto účelem vydána letos poprvé, a po dobu následujících 5 let ji v běžné obchodní síti nekoupíte.

Doufám, že dětem zůstane vzpomínka na hezky strávené dopoledne spojená s myšlenkou na knihy a knihovnu.

Projekt "Čtení pomáhá"

14.05.2011 10:49

Projekt Čtení pomáhá, iniciovaný generálním ředitelem společnosti ČEZ Martinem Romanem, nemá jen za cíl zvolit nejlepší dětskou knihu, nýbrž také svůj výrazný charitativní rozměr. Za každou přečtenou knihu ze seznamu doporučených dostanou děti kredit 50 korun a ten mohou poukázat na konkrétní charitativní akci podle vlastního uvážení. Více na www.ctenipomaha.cz. Celkem tak mladí čtenáři každoročně dostanou možnost “umístit“ 10 milionů korun poskytnutých donátorem projektu.

Jak jednoduše pomoci?

Na stránkách ctenipomaha.cz si mladí čtenáři mohou vybrat ze seznamu doporučených knížek tu, kterou četli, a po zodpovězení kontrolních otázek získají kredit 50 korun.

Poté budou moci určit, na kterou charitativní akci tato částka půjde. Zda například na slepeckého psa pro konkrétní dítě nebo na nákup nového počítače pro dětský domov. Ročně se takto rozdělí peníze na víc než 100 dobročinných skutků.

Většinu knih nominovaných do projektu si můžete také vypůjčit v Městské knihovně v Dolním Bousově. Knihy jsou uloženy ve zvláštních policích označených logem projektu.