Novinky

Ecce Libris

29.08.2011 14:38

Vím, že následující knihovnická akce je trochu "z ruky", ale přesto se o ni s Vámi podělím. Třeba se chystáte Jižních Čech :-).

Knihovnická pouť aneb Po knihovnách regionu 

je název jízdy zvláštního vlaku Ecce Libris, který pojede v sobotu 17. září na trase Tábor - Milevsko - Písek - Vodňany - Prachatice - Volary - Nové Údolí a zpět.

Vlak bude sestaven z vyhlídkových a bufetových vozů. V čele pojede historická dieselová lokomotivou přezdívaná "Hektor".

Po cestě čeká zájemce bohatý program zajišťovaný knihovnami obcí, kterými vlak pojede. Cestující se ve vlaku mohou těšit na muzikanty (hudební skupina Poutníci), karikaturisty i české a německé spisovatele.

V Novém Údolí bude uspořádána zábava v areálu muzea Pošumavských železnic. Aktivně se zapojí Národní park Šumava (speciální knihovnické turistické trasy  a mapy, turističtí průvodci), obec Stožec, Volary a Lenora, jihočeské nakladatelství Růže a její skupina Paraván, šumavští řemeslníci a kulináři.

V Prachaticích přistoupí zástupci německých knihovníků, nakladatelů a spisovatelů. Nejen ve vlaku, ale také v Novém Údolí budou probíhat autorská čtení. Za účasti Michala Viewegha, Pavla Šruta, Galiny Miklínové a také jihočeských spisovatelů (David Jan Žák, Hanka Hosnedlová, Matěj Jan Krnínský, Jiří Macoun, Jan Bauer, František Niedl) proběhne křest unikátní publikace „Jihočeští spisovatelé aneb někteří z mnoha …“

Nejžádanější knihy v 1. pololetí

19.08.2011 14:27

Mezi nejpůjčovanějšími knihami za 1. pololetí roku 2011 kralují 3 díly severského bestselleru S. Larssona - Milénium a najdete tu i detektivku dalšího seveřana L. Keplera - Hypnotizér. Ovšem suverénním vítězem je kniha českého autora M. Viewega - Biomanželka.

  1. M. Vieweg - Biomanželka - 13 x
  2. S. Larsson - Muži, kteří nenávidí ženy - 10 x
  3. S. Larsson - Dívka, která kopla do vosího hnízda - 10 x
  4. S. Larsson - Dívka, která si hrála s ohněm - 9 x
  5. L. Kepler - Hypnotizér - 9x
  6. T. Boučková - Boží a jiná muka - 6 x
  7. B. Erskine - Šepoty v písku - 6x
  8. S. Mawer - Skleněný pokoj - 6x
  9. C. R. Zafón - Stín větru - 6x
  10. A. Brezinová - Zapuzená královna - 5x

Nemůžete sehnat povinnou četbu?

19.08.2011 09:44

Nemůžete sehnat povinnou četbu? Stáhněte si ji z webu Městské knihovny v Praze: Mácha on-line, Božena Němcová on-line, Karel Čapek on-line, a další ... 

Moderní hledání pokladů – zábava pro celou rodinu

19.07.2011 10:05

 

Geocaching je dobrodružná hra pro děti i dospělé jakéhokoli věku - hledání ukrytých schránek a „pokladů" pomocí udaných GPS souřadnic. Udané souřadnice vás dovedou na zajímavá místa a díky nim zažijete skvělé výlety do přírody i měst. České stránky o této zábavě najdete na www.geocaching.cz.

Přečtěte si knihu z dolobousovské knihovny a zapojte se do této stále populárnější hry i vy!

O knize

Tajná kniha Šerosvitu

Děj se odehrává v Čechách v naší současnosti. Tajná kniha Šerosvitu je příběhem dvou míšenců, bratra a sestry, kteří od sebe byli v dětství odděleni, on vyrůstal v mnoha zlatobytnostech Šerosvitu, ona v Liberci. Oběma je jim v patách Vymítač ze Šerosvitu, jehož jediným úkolem je udržet oba světy od sebe oddělené.

Legenda ke hře

Před dávnými lety, tak dávno, že si to lidé nepamatují ani skrz báje a mýty, byly spojeny světy lidí a přízraků. Lidé však toužili po stále větší moci a bohatství, a k tomu jim měla posloužit Říše šera. Šerosvit byl donucen se bránit - nemohl ale bojovat přímo, a tak se od světa lidí neodvratně oddělil. Zbyly jen protesty a nářek, jež se změnily v utichající šepot. Ne vše však bylo zapomenuto. Po světě stále putuje pětice starodávných svitků připomínajících okamžik rozdělení Světla a Šera a poslání těch, kdo světy chrání…

Cesta za svitky

Svitky jsou pečlivě ukryté - najít je ovšem může každý, pokud dobře hledá. A pokud má „mapu k pokladu" (GPS souřadnice), je cesta náhle mnohem jasnější. Nyní máte možnost vyrazit za tajemnými svitky - v geocachingových schránkách v ČR jich od počátku dubna přebývá pět. Souřadnice můžete nalézt na fóru webugeocaching.cz. Když svitek najdete, vyměňte jej za jiný předmět a doneste jej do nové schránky a novou polohu zadejte do geocachingové diskuze. Na e-mailknihaserosvitu@gmail.com můžete zasílat své zážitky z hledání svitků a popisy míst ze svého pátrání, která vám připomínala Šerosvit. Nejhezčí příspěvky zveřejníme na stránkách www.serosvit.cz a autor nejlepšího posléze získá Tajnou knihu Šerosvitu s věnováním a podpisy všech autorek

 

Rytíři v knihovně

22.06.2011 08:50

V pátek 10. června proběhl v Městské knihovně v Dolním Bousově již 2. ročník akce s názvem Pasování na rytíře knih.

Aby se obyčejný čtenář mohl stát rytířem knih, musí se nejprve zúčastnit soutěžního klání v knihovně a splnit postupně, jak už to v pohádkách bývá, tři úkoly.

A takové tři úkoly čekaly v dolnobousovské knihovně i na 34 letošních prvňáčků. Protože byli šikovní a vše úspěšně splnili, byli samotným Králem pohádek pasováni na Rytíře knih. Každý účastník musel nahlas panu králi a ostatním předvést, jak se naučil číst. Odměnou každému byla tzv. kniha pro prvňáčky – tedy kniha, která byla za tímto účelem vydána letos poprvé, a po dobu následujících 5 let ji v běžné obchodní síti nekoupíte.

Doufám, že dětem zůstane vzpomínka na hezky strávené dopoledne spojená s myšlenkou na knihy a knihovnu.  

Záznamy: 136 - 140 ze 169
<< 26 | 27 | 28 | 29 | 30 >>