Literatura a osobnosti regionu na webu

26.03.2012 21:41

Městská knihovna si dala za cíl soustředit ve svém fondu regionální literaturu z dolnobousovska.

"Regionální literatura jsou v běžném pojetí všechna literární díla, v nichž se výrazným způsobem odráží autorův vztah k určitému kraji, k jeho zvláštnostem společenským, kulturním i jazykovým, k jeho etnické i přírodní osobitosti. V užším smyslu jde o literaturu, která slouží specifickým kulturním potřebám určité krajové oblasti a spoluvytváří místní kulturní život."
(Slovník literární teorie, Praha: Československý spisovatel 1984, s. 312)

Regionální literatura zahrnuje literaturu o regionu (knihy, sborníky, časopisy, články….) a literaturu regionálních autorů (píší o regionu, narodili se nebo žijí v regionu).

Regionální osobnosti je širší pojem, vedle spisovatelů, novinářů atp. zahrnuje i výtvarníky (malíře, sochaře, keramiky...), architekty, hudebníky nebo například politiky.

Na stránky knihovny byl do menu vlevo přidán odkaz Regionální literatura, kde můžete námi shromážděné informace prostudovat.

V současné době vlastníme 59 titulů se vztahem k regionu, jsou však regionální tisky, o kterých se ani nedozvíme. Například sborníky či informační materiály místních spolků a další drobné tisky, ve kterých jsou informace, které nejsou nikde jinde uvedeny a přitom pro dokreslení dějin lokality Dolního Bousova a nejbližšího okolí mají velký význam.

Proto Vás prosíme, nabídněte nám publikace z dolnobousovska, rádi bychom pro budoucí generace uchovali informace o regionálním dění v co nejširším rozsahu. Vaše ochota k tomu může významně přispět. Děkujeme Vám za ni.

Otestujte se - Čtení pomáhá

14.03.2012 22:43

"...V tomto úryvku bylo ukryto dvacet pět literárních odkazů. Odhalili jste aspoň polovinu z nich? Pokud ne - čtěte víc."

To zní v závěru šedesátivteřinového spotu. Odkazy se v něm objevují prostřednictvím přímých citátů, jmen postav a lokalit či jiných konkrétních reálií z toho kterého díla.

Odkazy pokrývají českou i světovou literaturu, převážně klasické, ale i několik moderních autorů. Výběr citací je zaměřen spíše na zkušenější a starší posluchače. Spot načetl herec Studia Ypsilon Jiří Lábus.

Řešení odkazů, ukrytých v nahrávce, najdete zdeZdroj: https://kultura.idnes.cz/

Projekt Čtení pomáhá podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí 10 milionů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou právě dětští čtenáři.Logo Čtení pomáhá

V dolnobousovské knihovně jsou knihy zařazené do projektu Čtení pomáhá označeny logem projektu a vystaveny na zvláštních poličkách, aby o nich měly děti snadnější přehled.

Výměna knih na ulici

07.03.2012 10:29

Dočetla jsem se o zajímavé akci s knihami v hlavní roli. Originální, posuďte sami.

V květnu se bude ve Švédsku konat již čtvrtý ročník velmi zajímavé akce - milovníci knih si mezi sebou vyměňují knihy. Jak taková akce probíhá? Seveřan si vezme knihu a nese ji tak, aby byla vidět. Zahlédne-li u jiného člověka, že má knihu také, může dojít k výměně. A kde se mění? Všude!!! V práci, na ulici, ve městě, ve škole nebo prostě jen tak. Výměna může být plánovaná nebo spontánní. Dokonce existuje mapka, kde jsou setkání naplánovaná a další srazy se dají doplnit: www.storabokbytardagen.se.

Krásný nápad. Jen přemýšlím, jestli by měla akce podobného typu úspěch i u nás. V knihovně máme nabídku vyřazených knih a knihy "jdou na dračku". Takže možná i tahle výměna by uspět mohla...

Březen – měsíc čtenářů

01.03.2012 19:46

Sladký život s knihovnou

Přijďte si osladit život do naší knihovny. Každý, kdo si během března přijde vypůjčit knihy v naší knihovně dostane sladkou odměnu.

Nebudeme lákat pouze na sladkosti, ale i na zajímavý doprovodný program, který zahájíme ve středu 7. 3. 2012 v 16:30 čtením pro děti. Číst se bude pro všechny, kdo budou chtít poslouchat, v dětském oddělení městské knihovny.

V sobotu 10. 3. 2012 v 18 hodin budeme pokračovat cestovatelskou besedou. Pan František Beneš nás provede po jihozápadu USA. Cestovatelská diashow se bude konat ve Staročeské restauraci. Vstupné 30,- Kč.

Koho zajímá náš region a literatura s ním spjatá, ten by měl dorazit do knihovny v úterý 13. 3. 2012. Od 17:30 se bude konat beseda s prom. historikem Karolem Bílkem. Beseda bude doplněna výstavkou regionální literatury ze soukromé sbírky pana Bílka.

Dojde i na divadlo pro děti! Divadlo jednoho Edy ve středu 14. 3. 2012 v 16:30 odehraje v knihovně loutkové představení pro děti od 3 do 99 let! Vstupné děti 20,- Kč , dospělí 30,- Kč.

Ve středu 21. 3. 2012 od 16:30 budeme v dětském oddělení opět číst nejmenšímLogo Březen měsíc čtenářů

Sladký život s knihovnou završíme v sobotu 31. 3. 2012 od 14 hodin velikonočním tvořením v knihovně. Naučíme se zdobit vajíčka tradičně i netradičně - tradičně voskem, netradičně drátkováním.

Sladký život všem!

Magnesia litera 2012

28.02.2012 11:50

Hlasujte pro vaši nejoblíbenější českou knihu vydanou v roce 2011!

Vybírejte z původní české prózy, poezie a knih pro děti a mládež. Seznam nominovaných knih najdete na stránkách www.magnesia-litera.cz. Hlasujte do 24. března. Tisíc vylosovaných čtenářů získá poukázku na knihu z produkce nakladatelské skupiny Albatros Media. Vítězná kniha bude vyhlášena 4. dubna v přímém přenosu České televize.

Hlasovat můžete prostřednictvím elektronického formuláře na stránkách www.magnesia-litera.cz/ nebo klasickými hlasovacími lístky, které jsou k dispozici v naší knihovně.

Magnesia litera 2012