Provoz knihovny o prázdninách

30.06.2012 09:47

V nadcházejících letních měsících, v období všeobecné dovolené se pro vás, tak jako každým rokem, pokusíme zachovat otevírací dobu knihovny v plném rozsahu tak, jak jste zvyklí. S tímto úkolem nám pomohou dobrovolnice - studentky. A tak vás prosím o trochu shovívavosti a trpělivosti, přeci jen jim bude chybět náš každodenní cvik :-).

Přeji Vám slunečné a čtivé léto.
Dita Říhová

Dejte knihám svobodu

23.06.2012 13:24

Máte doma knihy, které jste už přečetli a znovu už je číst nehodláte? Odrostli vaši potomci dětským knihám? Máte některé výtisky dvakrát? Neváhejte a pusťte je do světa! Vyberte si Knihotoč, zaregistrujte sebe i knihu a pojďte si hrát.

Dolním Bousově jsme pro Vás opět umístili 7 knih na veřejně přístupných místech: čekárna praktických lékařů, čekárna u zubaře ul. Zahradní, "čekárna" u matriky na Městském úřadě, pošta, cukrárna na náměstí, polička na košíky v COOPu.

Knihotoč je hra, která podporuje putování knih mezi čtenáři. Časově neomezenou akci knihotoč pořádá Občanské sdružení pro iliteraturu (www.iliteratura.cz). Jako útočiště pro knihy putující knihotočem slouží řada knihoven, škol a rovněž občerstvo-vacích zařízení, jako kavárny, čajovny po celé ČR.

Princip hry

Na předem určených (kavárny, čajovny apod.) i zcela nečekaných místech – na sedadle v autobuse, na lavičce, na stole v hospodě – lze najít knihy. Ale nejsou to knihy zapomenuté, nýbrž „volné“. Knihotoč hraje neviditelný okruh čtenářů, a to s velkým, blíže neurčeným počtem knih. Komunikaci hráčů i knih umožňují webové stránky s adresou www.knihotoc.cz.

Cílem hry je číst knihy a pak je pouštět do knihotoče, to znamená pustit je do světa, do oběhu, pokusit se sledovat, kudy putují, kdo je čte a co si o nich myslí. Proto je důležité si knihu nejen půjčit, ale i zaznamenat její pohyb prostřednictvím této webové stránky.

Hra je místně a časově neomezená, hráči nejsou ničím - ani věkem - limitováni. Pusťte se do hry s námi!

Putování za lidovou architekturou Jičínska

11.06.2012 12:50

Brožovaná publikace „Putování za lidovou architekturou Jičínska“ autora Mgr. Petra Luniaczka obsahuje 30 výletů za tímto fenoménem ve všech regionech bývalého okresu Jičín, zejména pak v Českém ráji, Mariánské zahradě a v jižním Podkrkonoší. Na 104 stranách v ní kromě textu popisu doporučených výletů najdete také 51černobílých fotografií a dále 69 barevných fotografií ve třech přílohách na křídovém papíře. Pro vážné zájemce o lidové stavby je přiložen i seznam literatury a slovníček vybraných odborných výrazů a nechybí zde ani rejstřík sídel i hor a posouzení vhodnosti jednotlivých, zde doporučených, výletů pro cyklisty.

Kniha obsahuje mimo jiné i tři výlety situované na Sobotecko a dva na Markvarticko. Nejblíže se Bousova dotýká výlet č. 6, který je veden přes obce Sobotka - Osek - Střehom - Vesec u Sobotky - Nepřívěc - Stéblovice - Podhůra - Kozlov - Roveň - Malechovice - Libošovice - (Pleskoty -) Malá Lhota - Pleskoty - Zahájí - Rytířova Lhota - Dobšice – Meziluží. Celková délka výletu činí asi 28 km a jsou během něj podrobně popisovány všechny lidové stavby včetně uvedení dostupných historických dat.

Velmi zajímavý je také výlet č. 5 s názvem Procházka po Sobotce, kde jsou na 3 stránkách shrnuty velmi zajímavé informace o 70 soboteckých roubených, většinou památkově chráněných, domech.

Publikace je od května 2012 v prodeji v informačním centru v Kostelní ulici (cena 110 Kč) a časem bude přidána i do fondu městské knihovny.

Nejžádanější tituly v 1. pololetí 2012

28.05.2012 09:43

Beletrie pro dospělé

• Paganiniho smlouva - L. Kepler
  • Zničená - T. Tiouli
  • Deník kastelána - J. Bittner

NAUČNÁ literatura pro dospělé

• Encyklopedie léčivých potravin - R. Pamplona
  • Český ráj očima archeologie - J. Waldhauser
  • 13. komnata

BELETRIE pro děti

• Dobrodružství v říši pyramid - M. Osborne
  • Školní detektiv - Z. Pospíšilová
  • Dívka dvou světů - P. Bottero

NAUČNÁ pro děti

• Historie Evropy - R. Fučíková
  • Čeští panovníci byli taky jenom lidi - M. Drijverová
  • Oceloví giganti - J. Kirkwood

Knižní novinky

10.05.2012 10:27

Jako každý měsíc jsme jsme pro vás v odkazu Knižní novinky připravili seznam novinek pořízených do naší knihovny. Kromě čerstvě vydaných novinek (kterými jsou pro uplynulý měsíc například závěrečný díl bestsellerové série Odkaz dračích jezdců - Inheritance nebo kniha Nemám žádné jméno básnířky D. Hilarové vězněné v Terezíně) jsou zde uvedeny i nově pořízené starší knihy, případně knihy nabité darem.

Knihy, které mají rok vydání dlouho před aktuálním rokem, pořizujeme zejména proto, že se často jedná o knihy, které jsou povinnou literaturou k maturitě a ve fondu naší knihovny dosud chyběly.

Ať už se chystáte k maturitě nebo ji máte dávno za sebou, přejeme vám příjemné májové počtení.