Jednou nohou v blázinci

Simona Monyová:

Humoristický román v povídkách, věnovala autorka všem ženám, co obdobně jako ona ,,zhltaly kdejakou příručku o výchově dětí, a přitom nadále zůstaly pouhými amatérkami". Monyová ví, o čem píše, sama je matkou tří synů a rodičovství považuje za tu nejtěžší, a přitom nejkrásnější profesi.

Zapuzená královna

Březinová Anna:

Přemysl Otakar byl velkou láskou princezny Adléty z rodu míšeňských Wettinů, která se za něj provdala. Když se Přemysl stává českým králem zatouží však po jiné ženě, 17-ti leté uherské princezně Konstancii. Adlétě nezbývá než svést v zájmu svých dětí i sebe samé poslední rozhodující boj o svého manžela.

Zápisky odstřelovače

Vasilij Zajcev:

Když dorazil v říjnu roku 1942 do Stalingradu, průměrná životnost sovětského vojáka zde nepřekračovala 24 hodin. Tato statistika se však v průběhu bitvy postupně zlepšovala, mimo jiné i zásluhou skupinky odhodlaných odstřelovačů – a Vasilij Zajcev se měl stát nejlepším z nich. Zároveň také patřil k těm šťastnějším, kteří u Stalingradu bojovali a boj přežili, aby mohli svůj příběh vyprávět.

Zajcev poskytuje čtenáři jedinečný pohled do tváře války – tváře plné hrůzné brutality a zoufalství vojáků obou stran, tváře doložené děsivou statistikou mrtvých a raněných. Jeho Zápisky jsou považovány za nejlepší záznam o stalingradské bitvě z pera přímého účastníka bojů a představují klasické dílo válečné literatury.

Řízkaři

Barbora Nesvadbová:

Každá žena má okolo sebe pár „Řízkařů“. Opravují auta, vodovodní kohoutky a zklamané duše. Bohužel se do nich nikdy nezamilujeme. Knížka Řízkaři je soubor povídek o mužích, o ženách, o vztazích…