Noc nic nezadrží

Delphine de Vigan:

Na první pohled „obyčejné“ vyprávění o autorčině matce je ve skutečnosti biografií, rodinnou ságou i autorčinou intimní zpovědí. Autorka s obrovskou dávkou citu vypráví životní peripetie své matky, aniž by se byť jen na okamžik uchýlila k patetickému žalozpěvu. V příběhu hlavní postavy Lucile se střídají sebevraždy, incest, nevěra, smrt a nemoc, které by jistě mnoho rodin srazily na kolena. Právě síla, s jakou toto vše autorčina rodina překonává, tvoří ústřední myšlenku románu; moc temnoty je obrovská, avšak záleží také na nás, zda a jak se jí pokusíme vzepřít.

Sobotecký hřbitov

Karol Bílek, Josef Jindra:

Sobotecký hřbitov je už dávno uznávaný kulturní fenomén, nejen díky vynikajícím Šrámkovým veršům, jimiž je půvabná, pečlivě připravená knížka uvedena. Karol Bílek s pečlivostí sobě vlastní připomíná i pohřbívání v Sobotce v předminulých stoletích (v kostele i kolem něj), v závěru textu nezapomněl ani na hřbitovy a hřbitůvky v okolních obcích.

Tango mortale

Pavel Kohout:

Román, je vybudován na půdorysu klasického motivu, kdy je hrdina vystaven osudové zkoušce. Hlavními postavami příběhu jsou Julie, kdysi česká primabalerína, nyní velmi stará milionářka, která se sňatkem stala italskou kněžnou, a nadaný mladý Pražan Leo, jenž opustil skvělé místo v přední IT firmě, aby se živil jako placený "taxi-dancer" na tanečních "milongách". Julie, která jej při té příležitosti během návštěvy staré vlasti najme, se rozhodne, oslovena jeho vzhledem, inteligencí i znalostí složitých figur tanga, poskytnout mu životní šanci: nabídne mu stipendium a když se mimořádně osvědčí, dokonce ho adoptuje jako dědice titulu i majetku. Tango mortale - smrtící tango nečekaně započne Leovým setkáním s bývalou partou z pražských tančíren.

Prosím Vás, sestřičko

Hana Marie Körnerová:

Křehký příběh ze sedmdesátých let minulého století, z prostředí, které křehkým citům právě nepřálo. Příběh o tom, jak si poradit se životem bez cizí pomoci, cestou vlastnoručně ohmataného poznání, vykoupeného občas trpkostí, občas zakopnutím. A někde na té cestě se najde přátelství, láska i schopnost vypořádat se s malichernostmi, které by jinak dokázaly otrávit život.