Jezero

Rybářská vesnice někde na konci světa. Jezero, které vysychá a zlověstně obnažuje břehy. Muži mají vodku, ženy starosti a děti si škrábou ekzémy. Co má Nami? Nami nemá nic, jen bábu s tlustýma rukama. Nami nemá nic, jen život před sebou: první lásku, o kterou ho připraví ruští vojáci, a pak všechno to další. Ale když život začne na úplném konci světa, možná že skončí na jeho začátku. Tento příběh je totiž starý jako lidstvo samo. Je to pouť hrdiny, chlapce, který se na cestu vydá jen s uzlíčkem nervů a kabátem po dědkovi. Musí jezero přeplout, obejít a nakonec se potopit na jeho dno pro největší tajemství.

Cena Evropské unie za literaturu 2017; Magnesia Litera 2017 – Kniha roku; Studentská cena Česká kniha 2017; Nominace na Cenu Česká kniha 2017

knihovna.dolni-bousov.cz/katalog/l.dll?cll~P=36831

Do vody

Vyhýbejte se tichým vodám, nikdy nevíte, co se skrývá pod hladinou. V říční tůni se najde tělo svobodné matky – a to právě na místě, kde bylo téhož léta objevena mrtvola mladého děvčete. V historii malého městečka Beckford to sice nejsou první ženy, jejichž osud se na onom místě uzavřel, jsou to však právě ony dvě, jejichž smrt rozčeří nejen hladinu řeky, ale i poklidné životy zdejších obyvatel. A z temných vod začínají najednou na světlo dne vyplouvat neméně temná, dlouho zamlčovaná tajemství.

knihovna.dolni-bousov.cz/katalog/l.dll?cll~P=35980

Šantaram

Hlavní hrdina převážně autobiografického románu Šantaram přilétá do Bombaje, aniž kdo tuší, že jeho příjezdu předcházel útěk z přísně střežené australské věznice, kde si odpykával devatenáctiletý trest za loupežná přepadení. Loupil, aby ukojil svou závislost na heroinu, kterou si vypracoval po rozpadu rodiny. V Bombaji získává přátele, kteří mu pomohou zorientovat se v tamějším životě, ale další životní zvraty ho opět dostávají do vězení a posléze na cestu mafiána, pašeráka i bojovníka v afghánské válce.
Román Šantaram je silný a napínavý příběh. Ale je to také výpověď o citech, hledání dobra, hodnotě rodiny a lidského života i jeho smyslu. Kniha je také označována jako „novodobý Motýlek“ a po vydání okamžitě získala mezinárodní věhlas a uznání.

knihovna.dolni-bousov.cz/katalog/l.dll?h~A=Roberts,%20Gregory%20David,%201952-

Hotel Ritz

Hotel, jímž procházely dějiny Evropy. Historie rozmařilé Belle Époque, která s příchodem války zemřela za hřmotu bomb. Pod střechou Ritzu se snoubila odvaha se zradou, jiskřily diamanty, bujely intriky.

V baru posedávají dvojití agenti a pod vnější fasádou kypí hnutí francouzského odboje. Defiluje před námi plejáda pozoruhodných obyvatel, padouši vedle hrdinů, jejichž osudy se navzájem proplétají.
Proslulá Coco Chanel si tu užívá se svým německým milencem, v jídelně horlivě diskutují Marcel Proust, Francis Scott Fitzgerald, Jean Cocteau. A bydlí tu i Carl-Heinrich von Stülpnagel, vojenský velitel okupované Paříže a klíčový hráč v neúspěšném pokusu o atentát na Hitlera. Hermann Göring, jehož jméno budí děs, tu polehává v pyžamu… Někdejší paní Simpsonová tady svému muži Edwardovi, který se kvůli ní vzdal anglického trůnu, veřejně nasazuje parohy…
Nemůže chybět ani Ernest Hemingway, bouřlivák, který osvobodí Ritz, když Francie a Paříž konečně zvítězí. Přestože zlí jazykové říkají, že hrdinně bojoval spíš s baterií lahví v hotelových sklepích a staral se hlavně o to, jak svou tehdejší manželku, válečnou zpravodajku Marthu Gellhornovou, podvést s jinou reportérkou a svou budoucí ženou Mary.

knihovna.dolni-bousov.cz/katalog/l.dll?cll~P=34425